Høstens muligheter i virkemiddelapparatet

Høsten 2025 byr på mange muligheter for selskaper som vil satse på forskning, utvikling og innovasjon.

Vi har derfor laget en oversikt over de viktigste finansieringsordningene – på tvers av ulike bransjer og fagområder. Noen har løpende frister, mens andre har faste frister utover høsten og fram mot nyåret. Flere er konkurransebaserte og deler ut midler fortløpende – det betyr at «kassen kan gå tom».

Hovedordninger

Forskningsrådet – Innovasjonsprosjekter i næringslivet (IPN)

Forskningsrådet viderefører utlysningen fra i fjor, med over 1 milliard kroner tilgjengelig til prosjekter som utvikler nye produkter, prosesser eller tjenester basert på forskning. IPN-utlysningen favner bredt og kan inkludere flere tematiske områder.

Ordningen dekker tre hovedområder:

1. Industri og tjenestenæringer
(Kilde: Forskningsrådet – Industri og tjenestenæringer)

  • Helsenæringen – legemidler, medisinsk teknologi, diagnostikk og digitale helsetjenester.
  • IKT-næringen – programvare, telekommunikasjon, digitale plattformer og datasystemer.
  • Prosess– og foredlingsindustri – kjemisk industri, metallproduksjon, treforedling og mineralindustri.
  • Vareproduserende industri – avansert produksjon av mekaniske komponenter, elektronikk, møbler m.m.
  • Bygg, anlegg og eiendom utvikling, oppføring og rehabilitering av bygg og infrastruktur, samt forskningsbasert eiendomsutvikling.
  • Tjenestenæringer – som handel, reiseliv, media og kultur, finans og bank, samt ulike kunnskaps- og servicebaserte næringer.

2. Energi, transport og lavutslipp
(Kilde: Forskningsrådet – Energi, transport og lavutslipp)

  • Miljøvennlig energi
  • Petroleum
  • Maritim
  • Transport

3. Mat og bioressurser
(Kilde: Forskningsrådet – Mat og bioressurser)

  • Skog og trebruk – fra skogbruk og forvaltning til foredling og bruk av trevirke i bygg, interiør og produkter
  • Landbruk og mat – utvikling av løsninger og teknologi (inkludert digitale verktøy) for hele verdikjeden i landbruks- og matnæringene
  • Fiskeri og marine næringer – løsninger og teknologi for fiskeri, marin foredlingsindustri og nye marine produkter
  • Havbruk – prosjekter knyttet til alle oppdrettsarter og hele verdikjeden, fra fôr til ferdig produkt

Krav: Bedriften må være registrert i Norge og ha økonomisk aktivitet her. Prosjektet skal gjennomføres i samarbeid med en eller flere forsknings- og utviklingspartnere (for eksempel et forskningsinstitutt, universitet eller teknologibedrift). Prosjektene må bidra til både verdiskaping i bedriften og samfunnsnytte.

Innovasjon Norge

Innovasjon Norge er en sentral aktør for selskaper i vekst og utvikling. Tre ordninger peker seg ut i høst:

  • Innovasjonskontrakter – for SMB-er som utvikler ny teknologi i samarbeid med en kundepartner (opptil 45 % støtte).
  • Miljøteknologiordningen – støtte til utvikling, testing og pilotering av grønn teknologi (25–45 % støttegrad).
  • Oppstartstilskudd 3 – kapital til selskaper i tidlig vekstfase som trenger videreutvikling.

Krav: Prosjektet må ha en tydelig plan og dokumentert nyhetsverdi. Innovasjonskontrakter krever minst én pilotkunde som skal teste løsningen i markedet. For miljøteknologiordningen må prosjektet ha skaleringspotensial og bidra til grønn omstilling

Enova

Enova  har som hovedoppgave å fremme overgangen til et lavutslippssamfunn. Enova støtter prosjekter innen energi, klimateknologi, pilotering og bærekraftige løsninger. Aktuelle satsinger framover inkluderer blant annet Industri 2050 og Havvind 2035. Ordningen favner bredt og omfatter:

  • Bygg og eiendom – energieffektive nybygg, omfattende rehabilitering, smart energistyring og miljøvennlige teknologivalg
  • Industri og produksjon – energieffektivisering, elektrifisering, sirkulær økonomi, teknologiutvikling og overgang til fornybare løsninger
  • Transport og logistikk – nullutslippskjøretøy og -fartøy, infrastruktur for elbil og hydrogen, digitalisering og effektivisering av logistikk
  • Energi og kraftproduksjon – lokale energisystemer, energilagring, smart energistyring, fjernvarme og bioenergi
  • Landbruk og havbruk – energieffektivisering, ny teknologi for utslippskutt, klimavennlige investeringer og pilotering

 

Krav: Prosjektene skal bidra til reduserte utslipp og kunne dokumentere målbare klima- og energieffekter. De må være innovative og gi læring eller bidra til markedsendring. Støtten må være utløsende, og Enova støtter derfor ikke prosjekter som allerede er besluttet eller som er lønnsomme uten støtte. Teknologien som utvikles må testes og piloteres i samarbeid med relevante aktører, med potensial for videre bruk.

 

Ta kontakt med oss

 

Ønsker din bedrift å søke om støtte, men mangler kapasitet eller kompetanse til å utarbeide en god søknad? Ta kontakt med oss i Igaidi! Vi kan bidra med nyttig erfaring og innsikt gjennom hele søkeprosessen, vi vet hva som vektlegges, og kan være en verdifull støttespiller for å øke sjansene for å lykkes. Vi vil gjerne høre om prosjektet ditt og bidra til at søknaden blir best mulig. Vårt beste råd: vær tidlig ute! Søknader behandles løpende, og det er synd å sitte med et kvalifisert prosjekt når midlene allerede er brukt opp.

Vi bruker informasjonskapsler (cookies) - gjør dine valg

Igaidi AS bruker egne og tredjeparts informasjonskapsler for å forbedre brukeropplevelsen og samle inn informasjon om bruksmønstre og interesser. Vi og tredjeparter bruker også denne informasjonen til å vise annonser som er relevante for deg, samt for analyseformål. For ytterligere informasjon om personvern og bruk av informasjonskapsler: https://igaidi.no/personvern/

Tekniske nødvendige informasjonskapsler

Disse informasjonskapslene er nødvendige for at nettsidene våre skal fungere teknisk når du navigerer på vår webside. Disse kan du derfor ikke velge bort (Inkludert Vimeo og Myfonts)

Statistikk og analyse

Informasjonskapsler for analyse og statistikk: Informasjonskapsler som hjelper oss å forstå hvordan nettsidene våre blir brukt og tilpasser nettsidene våre basert på valg brukeren tidligere har tatt. Vi bruker følgende informasjonskapsler for analyseformål: Google Analytics, Google Tag Manager, Matomo Tag Manager og Matomo Analytics

Markedsføring

Informasjonskapsler for markedsføring: Informasjonskapsler som hjelper oss og tredjeparter til å vise brukeren personlig og mere relevant markedsføring basert på brukerens bruk av våre og andres nettsider - uavhengig av hvilken enhet du surfer på. Vi bruker følgende informasjonskapsler innen markedsføring: Facebook, LinkedIn, Youtube

Steng